Un momento
26 października – 16 listopada 2015, Galeria „Rynek 26”
Wystawa zdjęć

Wystarczy moment, by uchwycić radość, uśmiech, skupienie czy zadumę. Życie składa się z chwil, które razem tworzą nas, nasze losy. Będąc we Włoszech, warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na otaczającą rzeczywistość. Każda z osób ma swoją historię, swój bagaż doświadczeń, a jednak wydaje się, że Włosi żyją i cieszą się chwilą, zgodnie z sentencją rzymskiego poety, Horacego – „Carpe diem”.
Italia antica
9 listopada – 9 grudnia 2015, Rynek
Plenerowa wystawa zdjęć

Włochy przepełnione są majestatycznymi zabytkami, antycznymi budowlami. To tutaj od starożytności kwitła kultura i rozwijała się cywilizacja europejska. Będąc
we Włoszech, na każdym kroku czuć oddech historii. Antyczna Italia zachwyca turystów z całego świata. Forum Romanum, Koloseum, Pompeje, łuki triumfalne, liczne akwedukty świadczą o potędze tego kraju i jego świetności od najstarszych lat.
Viva Italia
16-30 listopada 2015, Galeria „Na piętrze”, Ośrodek Kultury
Wystawa kart telefonicznych ze zbiorów Grzegorza Kardysia / repliki Krzywej Wieży w Pizie / fotografii wielkoformatowej
Na wystawie zobaczymy karty telefoniczne ze zbiorów polkowiczanina, Grzegorza Kardysia, które przedstawiają Włochy. Będzie można również podziwiać wielkoformatową fotografię, przedstawiającą zakątki Półwyspu Apenińskiego, a także z bliska przyjrzeć się Krzywej Wieży w Pizie, a dokładniej – jej replice, która pochodzi z Parku Miniatur w Mysłakowicach.
Grzegorz Kardyś – pochodzi z Jeleniej Góry, ale od 1987 r. mieszka w Polkowicach. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy. Interesuje się historią Polkowic, pełni funkcję wiceprezesa Towarzystwa Ziemi Polkowickiej oraz jest autorem albumu „Polkowice i okolice na starych pocztówkach”. Jest również kierownikiem Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Od 1998 r. kolekcjonuje karty telefoniczne, których ma ponad 60 000. Po raz pierwszy swoim hobby podzielił się z polkowicką publicznością w 2000 r., prezentując wówczas karty japońskie. Wystawa ta, wzbogacona o nowe eksponaty, była powtórzona w 2009 r., w ramach festiwalu „Miedziowe Spotkania z… Kulturą Japońską”. Karty telefoniczne z innych państw można było podziwiać podczas „Miedziowych Spotkań z… Kulturą Austriacką”, a później – z „Kulturą Portugalską”. W tym roku wystawa kart ze zbiorów Grzegorza Kardysia przybliży nam Włochy.
Uliczki i zaułki włoskich miast
16 listopada – 7 grudnia 2015, Galeria „Rynek 26”
Wystawa zdjęć

Włoskie miasta są pełne wąskich, klimatycznych uliczek, które nadają im charakteru. Wybrukowane drogi, winorośla wspinające się po starych murach, zapach dobrej kawy, unoszący się z pobliskich kawiarenek. To wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę, charakterystyczną dla południa Europy. Włoskie miasteczka to również prawdziwa kraina miejskich zaułków. Kanały płynące tuż pod oknami domów, urokliwe mosteczki górujące nad taflą wody. A dookoła Włosi, którzy z uśmiechem na twarzy nieśpiesznie przemierzają ulice lub wyglądają na przechodniów, życząc im „Buona giornata”.
Literatura i muzyka włoska
w zbiorach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach
listopad, MGBP w Polkowicach
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach jest nowoczesną instytucją kultury, która kreuje świadomość kulturalną mieszkańców i odpowiada na ich potrzeby edukacyjne i informacyjne. Zasoby Biblioteki są systematycznie uaktualniane i uzupełniane w miarę ukazywania się nowości na rynku wydawniczym. Biblioteka udostępnia zbiory nie tylko w tradycyjnej formie, ale umożliwia również bezpłatne korzystanie z bogatej oferty wirtualnej czytelni poprzez platformę www.libra.ibuk.pl.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna od lat ma swój wkład w festiwal „W kręgu Cultur. Miedziowe Spotkania z…” poprzez udostępnianie Państwu książek, płyt, filmów, dotyczących danego kraju.
Miedziowe Spotkania z… Kulturą Włoską są szczególną okazją do wyeksponowania książek i multimediów, opisujących piękno Włoch i prezentujących dorobek twórców włoskich. W listopadzie wystawione będą na „włoskiej półce” książki z literatury pięknej, podróżnicze, kulinarne, o sztuce, historii, tradycjach i obyczajach Włoch. Nie zabraknie również bogatych zbiorów multimediów (filmy, muzyka, audiobooki) o tematyce włoskiej.
Więcej informacji o zbiorach można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki – www.mgbp.pl.
Diabeł tkwi w szczegółach
7 – 30 grudnia 2015, Galeria „Rynek 26”
Wystawa zdjęć

Rzeźby, które przykuwają uwagę, często przerażając przechodniów, wszechobecne Vespy przemykające ulicami miast lub zaparkowane pod murami i wzdłuż chodników, urokliwe tabliczki z wyrytymi nazwami ulic, pięknie zdobione kamienice, balkony i okiennice. To właśnie drobne szczegóły sprawiają, że całość wygląda imponująco. Jeśli jednak na chwilę przystaniemy i dokładnie przyjrzymy się architekturze, mieszkańcom, włoskim ulicom, zobaczymy, że tak naprawdę diabeł tkwi w szczegółach…